Činčila

26. srpna 2010 v 15:36 |  zvířátka

Všeobecně o činčile

Činčila je jihoamerický hlodavec, který se v současnosti vyskytuje ve volné přírodě
jen v některých částech chilských And - zde žije v nadmořské výšce 1500 až 2000 metrů. Řadí se do čeledi činčilovitých (Chinchillidae). Jejich chov se začal rozmáhat v 60. letech, dříve kvůli kožešině, ale postupně se uchytily jako oblíbení domácí mazlíčci. Činčily jsou společenská zvířata , proto je vhodné chovat je v páru. Pro chov se výhradně používá druh činčila vlnatá (Chinchilla lanigera). Dožívá se okolo 22 let.

Jak činčila vypadá?

Svým vzhledem činčila připomíná veverku. Je známa svým dlouhým ocasem, velkýma ušima a výraznýma očima. Zbarvení činčil je velmi pestré - standardní šedá, black velvet, Wilsonova bílá, black ebony, béžová, fialová, modrá, charcoal, blue slate, deutsch violett, albino, recesivní bílá, recesivní béžová, kříženci běžných mutací, atd. Samci v dospělosti váží 400 až 500 gramů, samice 400 až 600 gramů.

Povaha činčily

Činčila je spíše nočním tvorem, který většinu dne prospí. V noci je poměrně hlučná, proto se nedoporučuje ubytovat ji v místnosti, kde se spí. Také není vhodným domácím mazlíčkem pro děti, protože ty jsou zvyklé se s jakýmikoliv zvířaty mazlit, na což činčila není přímo určená. Chcete-li činčilu ochočit, je nutné ji odmalička pouštět z klece. Zpočátku však bývá problém, protože se velmi těžko chytá - rychle běhá, dokáže vyskočit do výšky až jednoho metru.

Ubytování činčily

Činčily chováme v klecích ze dřeva nebo z pletiva, skleněné akvária nejsou vhodné. Minimální rozměry klece by měly být 100 cm na výšku, 90 cm na šířku a 50 cm hloubka. Čím více činčil budeme chovat, tím větší by měla klec být. Do klece umístíme podestýlku (hobliny, dřevité pelety, kukuřičná drť,...), seno, dřevěný domeček na spaní, keramickou misku na granule, napáječku (miska na vodu není vhodná), nádobu na koupací písek, hračky, prolézačky, závěsné seníčky, poličky a nebo větve. Klec čistíme jednou týdně, při velkém znečištění častěji. Písek ke koupání měníme zhruba za stejnou dobu.

Tip:

Do písku přidáváme Fungistop, který zabraňuje tvoření plísní v kožichu činčil.

Kam s klecí?

Klec s činčilou umístíme v místnosti, kde teplota neklesá pod 17°C a kde není vlhko ani průvan. Nejvhodnější je její umístění v klidném, světlejším, odlehlém koutu u zdi, kde bude mít činčila dostatečný klid a přehled.

Vhodná strava pro činčily

Činčily se živí výhradně rostlinnou potravou. Základem stravy je seno, které by mělo být neustále k dispozici. Vhodné jsou také speciální granule pro činčily, které obsahují oves, ječmen, pšenici, otruby, pšeničné klíčky, lněné semínka, sennou moučku, apod. Nevhodná jsou krmiva obsahující olejnatá semena (slunečnice), luštěniny, kukuřici, oříšky nebo uměle obarvené kousky. Olejnatá semena a oříšky v sobě obsahují příliš mnoho tuků, které nejsou činčily schopné dobře zpracovat a zatěžuje to jejich trávicí systém i játra. Všeobecně ovšem mají činčily velmi dobrý metabolismus, potravu rychle stráví a je potřeba ji opět doplnit, aby jejich tělo správně fungovalo. Do jídelníčku činčily nepatří čerstvé pečivo, sušenky, uzeniny a maso, slané pokrmy, čokoláda či mléčné výrobky. Občas můžete svou činčilu potěšit malým pamlskem. Minimální dávka krmiva by se měla pohybovat okolo 30 gramů za den.

Pamlsky dávejte činčilám jen občas

Jako pamlsky můžeme činčile podávat ovesné vločky, sušený chleba nebo rohlíky, sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol) nebo mladé lístečky. Pamlsky podáváme pouze občasně, nejsou vhodné pro každodenní krmení.

Rozmnožování činčil

Pohlavní život činčil začíná mezi 4. a 8. měsícem života. Říje samičky se objevuje v intervalech 24 až 45 dní, trvá přibližně 3 až 5 dní. Činčily jsou březí přibližně 111 dní, poté porodí 3 až 5 mláďat. Mláďata se rodí chlupatá, vidoucí a plně vyvinutá. Velmi brzy po poroduzačínají běhat a zkoumat klec. Mláďata se mají odstavovat ve věku 6 až 8 týdnů, kdy je jejich hmotnost asi 250 gramů. V tuto dobu jsou už schopné se živit pouze pevnou potravou a mléko nepotřebují. Obvykle činčilí samičky rodí dvakrát do roka.

Pro zajímavost

  • Činčily mají zvláštní srst. Z jedné chlupové cibulky nevyrůstá jeden chlup, ale celý chomáček 60 až 90 jemných vlasů. Proto je srst činčil tak hustá a jemná.
  • Mezí řitním otvorem a "papilou" má činčilí samička takzvanou "říjovou zátku", která má želatinózní konzistenci. Ta se po oplození sama oddělí od těla.
  • Sameček bývá v době říje velmi hlasitý (charakteristické "kuňkání"). Neustále samičku pronásleduje a ocáskem provádí velice zajímavé pohyby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama