Fretky

26. srpna 2010 v 15:19 |  zvířátka
Kdo je vlastně fretka? Kolik stojí chov fretky? Kolik času jí musím věnovat? Je pravda že smrdí? Můžu ji mít i v bytě? Co bude potřebovat? se může ptát plno lidí a pokud to zajímá i vás tady jsou odpovědi:

Kdo je vlastně fretka?


Fretka byla domestikována asi před dvěma tisíci lety z tchoře tmavého. Původně ji lidé využívali k chytání myší, podobně, jako dnes kočku, k lovu králíků nebo k protahování lan dlouhým potrubím. foto: Dnes se fretky chovají jednak jako kožešinová zvířata a jednak jako domácí mazlíčci.

Fretky jsou oblíbenými kamarády pro svou milou a hravou povahu a silnou osobnost, podobnou, jako u kočky. Ačkoliv porozumí tomu, co po nich chcete, vždy se samy rozhodnou, jestli to udělají. Narozdíl od koček zůstávají fretky velmi hravé i v dospělosti. Jsou velmi čistotné a naučí se používat kočičí záchod s pískem. Rády zkoumají vše nové, a i když je nemusíte venčit, přivítají občasné procházky.

Kolik stojí chov fretky?


Každý měsíc budete muset jedné fretce koupit asi jedno pětikilové balení steliva (písku) pro kočky a dostatek jídla. Nejlevnější je suché krmivo pro kočky, kterého jedna fretka sní asi kilo měsíčně, dražší je krmení masem. Tato "měsíční režie" rozhodně neklesne pod 100,- Kč. Také budete muset platit očkování a případně další veterinární péči (několik set ročně). Nemalé náklady jsou spojené s pořízením vybavení pro chov fretky -- tato jednorázová částka může činit i několik tisíc korun, podle toho, jaké bydlení jí pořídíte.

Kolik času jí musím věnovat?


Dvakrát denně musíte fretku nakrmit a vyčistit jí toaletu. Fretka spí 18-20 hodin denně, takže by měla mít alespoň čtyři hodiny denně možnost se proběhnout a pohrát si. Můžete se jí věnovat například 1-2 hodiny ráno a 2-3 hodiny večer. Nevadí jí, když je přes den sama doma, protože zpravidla spí. Nezapomeňte si zajistit hlídání v době dovolené!


Je pravda že smrdí?


Každé zvíře má svůj pach. Fretka udržovaná v čistotě nepáchne o nic víc, než jiné zvíře. Přesto byste měli nejprve navštívit někoho, kdo fretku chová, a přesvědčit se sami. Vnímání pachů je totiž velmi relativní. Někomu fretky odporně páchnou, jinému voní. Jiný je pach tělíčka samce v říji, jiný samice a zvláštní kapitolou jsou pachové žlázky.  Protože od jara 2004 odstraňování pachových žláz zakazuje Zákon na ochranu zvířat proti týrání, je potřeba se s jejich občasným použitím smířit (naštěstí u dospělé fretky jde o výjimečné případy). Pokud vaše dospělá fretka nadbytečně používá tyto chemické zbraně, měli byste se spíš zamyslet nad vzájemným vztahem, protože jde o způsob obrany.

Můžu ji mít i v bytě?


Fretku můžete chovat v bytě stejně, jako kočku nebo psa. Bude lépe ochočená, než kdyby žila ve venkovní voliéře, protože se jí budete moci více věnovat. foto: Většina fretek chovaných na balkónech je tam spíš odložená. Pokud zvolíte tento způsob chovu, promyslete si, zda u vás nebude platit "Sejde z očí, sejde z mysli". Mnoho chovatelů "balkónových fretek" si stěžuje, že jsou kousavé a divoké, ale je to zpravidla vinou jejich nedostatečného zájmu. Pokud si pořídíte fretku, počítejte s tím, že se o ni budete muset starat následujících osm, možná i deset let, a to i v případě stáří nebo nemoci. Než se rozhodnete, zvažte všechna pro i proti a uvědomte si, jakou na sebe berete zodpovědnost.
Co bude potřebovat?


  • klec nebo voliéru (cca 1x1,5 m při výšce 70 cm, nejraději dobře omyvatelnou pokud zvolíte klec, dobře zajistěte dvířka karabinami)
  • pelíšek (asi 30x30 cm, rozhodně prací nebo omyvatelný)
  • záchodek a stelivo, lopatku
  • misky na vodu a jídlo, napáječku
  • přepravní schránku (například pro kočky), případně batůžek
  • potřeby pro hygienu (šampon, ručník, kartáč na srst, kleštičky na drápky, kapky a vatu na čištění uší)
  • postroj a vodítko (nejlepší je samonavíjecí pro kočky)
  • hračky (např. míček s rolničkou)
Pokud si fretku chcete pořídit můžu vám nabídnout ještě nějaké rady, třeba při koupi:

Kupujeme fretku

Nejlepší je koupit mládě fretky přímo od chovatele - můžeme se tak na vlastní oči přesvědčit, zda-li podmínky chovu, krmení, zdravotní péče i hygiena splňují naše očekávání. Zvíře musí vypadat zdravě,mít jasné čisté oči a pěknou srst. Výtoky jsou příznakem začínající nemoci. Mláďata fretek lze pořídit po 8 - 10 týdnech od narození.

Výchova fretky

Nejhorším obdobím je u fretky období puberty, kdy nás jen málokdy poslechne a spíše dělá naschvály. Výhodou je, že pokud se majitel fretce opravdu věnuje, může docílit toho, že fretka jej bude poslouchat jako pes. Dobře vychovaná fretka nepoužívá ani své pachové žlázy.

Ideální bydlení

Ideálním bydlením pro fretky jsou větší klece, ve kterých by neměla být podestýlka. Velmi oblíbené jsou patrové voliéry. Do klece umístíme keramické mističky na krmení a vodu. Nesmíme zapomenout na umístění "kočičího záchodu". Vhodný je rohový, trojhranný záchod ve kterém je kočkoli. Z hraček mají fretky nejraději různé roury, kterými mohou prolézat. Fretky mají velice citlivé dýchací cesty, je proto nutné zabránit tvorbě prachu.

Venčení fretky

Pokud chceme jít se svou fretkou na procházku, neměli bychom ji zapomenout nasadit kožené kšírky, které jsou určeny speciálně pro ně. Svého mazlíčka tak budete mít i venku neustále pod kontrolou. Fretku nevenčete, pokud je venku zima, sníha nebo pokud venku prší.

Strava pro fretky

Fretky krmíme zejména speciálními granulemi určenými přímo pro ně. Jejich

jídelníček můžeme obohatit o kousek čerstvého masa (vepřové maso není příliš vhodné, je příliš tučné a může obsahovat zárodky Aujezského choroby), ovoce či zeleniny. Pozor - fretky n
ekrmíme ničím sladkým (ani piškoty)! Snažíme se fretce dopřát pestrou a proměnlivou potravu.Fretky mají rády stále plnou misku.

Máte ještě nějaké otázky? nebo se vám článek líbil? zatechte komentář na otázky se pokusim odpovědět já i můj freťák Timýk.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Linda Linda | 26. srpna 2010 v 16:00 | Reagovat

Ahoj já mam taky jednu fretku, ale holku Kimču. Maš to tu hezký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama