Osmák degu – ideální kamarád i rušitel spánku

27. srpna 2010 v 9:49 |  zvířátka

Z historie osmáků

Do Evropy a severní Ameriky byl přivezen z Chile, kde žije ve volné přírodě
od západního pobřeží až po Andy. Ve volné přírodě se osmáci dožívají obvykle dvou let, v zajetí 5 let a více. Samičky umírají mnohem dříve, zejména, pokud rodí často mláďata. V současné době je velmi oblíbeným domácím mazlíčkem po celé Evropě, v Americe už pak méně. Osmákům se také říká "chilské veverky".

Jak osmák vypadá?

Osmák degu
Osmák degu (latinsky Octodon degus) je hlodavec středního vzrůstu, jehož délka těla se pohybuje okolo 15-ti centimetrů. Délka ocásku se pohybuje od 7,5 do 13 centimetrů. Tělo je pokryté krátkou hnědočerně zbarvenou srstí, na břichu má srst krémovou barvu, kolem očí má světlejší kroužky. Oči jsou tmavé, mají velmi živý výraz. Má dlouhé vousy a poměrně velké uši. Přední nohy jsou delší než zadní. Na každé má 5 osrstěných prstů s drápky. Váha se pohybuje v rozmezí od 170 do 300 gramů.

Pořizujeme si osmáka

Tento hlodavec je vhodným domácím mazlíčkem pro všechny. Velmi snadno se dá ochočit, nezapáchá, je čistotný, společenský, rychle se učí nové věci. Pokud si získáme jeho důvěru, můžeme se těšit na věrného a hravého kamaráda, který nás vždy rád uvidí. Pokud jeho důvěru zklameme, bude si to dlouho pamatovat.

Než se rozhodneme pořídit osmáka, berme v úvahu následující:

 • Osmák degu je velmi inteligentní zvíře, které nemá rádo samotu. Nejvhodnější je pořízení 2 jedinců jednoho pohlaví z jednoho vrhu.
 • Pokud se rozhodneme pouze pro jednoho osmáka, musíme mu věnovat dostatečnou pozornost - alespoň půl hodiny denně.
 • Pokud se rozhodneme pro pár, počítáme s 12 až 36 mláďaty ročně.
 • Pokud osmák citově strádá, projeví se to na jeho zdravotním stavu.
 • Osmák je zvíře aktivní nejen ve dne, ale také v noci, kdy je poměrně hlučný. Není vhodné spát s osmákem v jedné místnosti.

Bydlení pro osmáka

Tito domácí mazlíčci potřebují ke spokojenému životu dostatečně velký příbytek. Nejvhodnější je vícepatrová klec o rozměrech 100 x 60 x 60 centimetrů, měla by mít vyšší, nejlépe kovové nebo skleněné dno (plastové dno osmáci rádi koušou, snadno se tak může stát, že nám utečou).
Do klece umístíme jako podestýlku lisované hobliny a seno, nesmíme zapomenout na větve sloužící ke šplhání (nejlépe větve ovocných stromů, větve jehličnanů jsou pro osmáky nebezpečné) a obrušování řezáků, misku na krmivo (nejlépe keramickou), z venkovní strany umístíme napáječku s vodou.
Koupací písek osmákům slouží k očištění srsti od nečistot a různých parazitů, proto je vhodné pořízení větší keramické misky, do které písek nasypeme a 1 až 2 x týdně na 30 minut dáme osmákovi do klece. Na hraní osmákům poslouží kovový kolotoč o průměru 25 centimetrů a více.

Nezapomeňme na domeček

Osmáci by měli mít v kleci domeček, který jim slouží jako úkryt a místo pro odpočinek. Nejvhodnější jsou domečky dřevěné s několika většími otvory. Při výběru vhodného domečku požádejte o pomoc prodavače. Domeček můžeme osmákovi vytvořit také z většího kokosového ořechu, kterému uřízneme špičku a vydlabeme dužninu.

Potrava pro osmáky

Ve volné přírodě se osmáci živí hlavně různými cibulemi rostlin, hlízami a travnatými rostlinami. Na trhu existují krmné směsi speciálně pro osmáky, ty ale chovatelé příliš nedoporučují. Obsahují ořechy a sušené banány, které osmáků neprospívají a přispívají ke vzniku cukrovky a šedého zákalu. Vyhnout bychom se měli také piškotům a častému podávání pamlsků (sušeného i čerstvého ovoce, ořechů, tyčinek se semínky a medem apod). Pamlsek dáváme osmákovi 1x týdně, vhodný je kousek sušeného chleba, vlašský ořech (včetně skořápky), pár burizonů a nebo psí granule (1 - 2).
Nejlepším krmivem je seno a 2 x denně (ráno a večer) jedna lžička granulí z lisované vojtěšky. Osmáky nepřekrmujeme, tloustnou a nadbytečné jídlo zahrabují. Stravu můžeme obohatit o čerstvou trávu, vojtěšku, pampelišky či jetel. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brokolice, květák, paprika, okurky, rajčata a hlávkový salát (pokojové teploty, ne vytaženou zprávě z lednice). Před podáváním zeleninu omyjeme, osmákovi dáme vždy jen malý kousek. Nikdy osmákům nepodáváme slupky od brambor, jsou pro ně jedovaté.
Tento domácí mazlíček vyžaduje denně čerstvou vodu, nejlépe převařenou s trochou kalcia (na 1,5 litru převařené vody přibližně půl tablety).

Rozmnožování osmáků

Osmáci pohlavně dospívají v jednom roce. Březost samic je velmi dlouhá a trvá většinou v rozmezí 83 až 90 dnů, poté se rodí 3 až 9 mláďat. Samice mláďata po porodu kojí. Odstavit mláďata od matky je možné od 5 - 6 týdnů věku. Rodit mohou samice až čtyřikrát do roka. Jsou schopné otěhotnět do 24 hodin po porodu.

Zajímavosti ze světa osmáků

 • Zuby osmáků mají nažloutlou až oranžovou barvu. To  je výsledek reakce jejich slin na chlorofyl obsažený v zelených rostlinách. Zuby osmákům zežloutnou pár týdnů po narození.
 • Název osmáka vznikl z tvaru žvýkacích plošek jejich stoliček, které mají tvar osmičky.
 • Osmáci často trpí cukrovkou, proto bychom se měli vyhnout podávání sladkých pamlsků i ovoce.
 • Původně se na osmácích dělaly laboratorní testy, zkoumala se na nich cukrovka.
 • Pokud chytneme (zataháme) osmáka za ocásek, je pravděbodobné, že mu z něj opadají štětinky a část mu upadne. Proto osmáka za ocásek nikdy nechytáme!
 • Samičky umírají daleko dříve, zejména pokud žijí se samečky,. Časté porody je vyčerpávají.
 • Při chůzi nosí osmáci ocásek hrdě zvednutý. Při šplhání po větvích s ním mávají, aby vyrovnali balanc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama