Zakrslí králíčci

26. srpna 2010 v 15:57 |  zvířátka

Všeobecně o zakrslém králíkovi

Zakrslí králíčci jsou oblíbenými domácími mazlíčky vhodnými pro rodiny
s malými dětmi. Jsou to inteligentní a hravá zvířátka, která vyžadují dostatek péče, pohybu a samozřejmě také naší pozornosti. Zdravý králík se dožívá průměrného věku 6 let, často i více. Zakrslí králíci se mohou váhově lišit podle jednotlivých druhů, jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí od 1 kg až 2 kilogramů.

Čistokrevný versus nečistokrevný zakrslý králík

Pokud si chceme pořídit zakrslého králíčka a obcházet s ním výstavy, je vhodné pořízení čistokrevného plemene. Koupí čistokrevného plemene se vyvarujeme také toho, že by námi vybraný jedinec příliš vyrostl. Čistokrevní králíci mají v obou uších tetování (datum narození a chovatelskou značku). Nečistokrevní králíci nemají ustálené zbarvení a často u nich dochází k velkým výkyvům - a to jak ve velikosti, tak i v proporcích.

Plemena zakrslých králíků

Plemen zakrslých králíků existuje mnoho. Mezi nejznámější patří Hermelín, zakrslý rex, zakrslý liščí, zakrslý strakáč, zakrslý beran, zakrslý barevný a různí kříženci.

Rady před koupí zakrslého králíka

Než si pořídíme zakrslého králíka, je vhodné položit si následující otázky:

  • Budu mít denně dostatek času na toto zvířátko?
  • Budu mít dostatek peněz na pořízení zakrslého králíčka, klece a ostatního vybavení?
  • Koupím si čistokrevného a nebo nečistokrevného zakrslého králíčka?
  • Pořídím si samce, samici a nebo pár?

Vhodné ubytování pro zakrslého králíka

Zakrslého králíka můžeme chovat ve velkém akváriu (není příliš vhodné) a nebo dostatečně velké kleci, kde se bude moci bez problémů natáhnout a kde umístíme vše, co denně ke svému životu potřebuje - tedy napáječku s vodou,větší keramickou  misku s krmivem a domeček ze dřeva, aby měl králík kde spát a v případě ohrožení se také ukrýt. S výběrem vhodné klece nám poradí v každém větším zverimexu.

Pravidelný pohyb je základem

Při koupi zakrslého králíčka musíme počítat s tím, že bude potřebovat pravidelný pohyb. Je vhodné jej několikrát za den pustit do předem připraveného výběhu (doma a nebo na zahradě), aby se mohl proběhnout. V dosahu nesmí být elektrické vedení, cennosti ani jiné předměty, které by mohl rozkousat. Na jaře a v létě můžeme králíčka venčit stejně jako psa. Ve zverimexu lze zakoupit speciální popruhy a vodítko pro jeho venčení.

Zakrslý králík a strava

Hlavní složkou králičí potravy by mělo být zejména seno (nejlépe čerstvé). Seno obohatíme směsí obilovin (ovesné vločky, pšeničné vločky, ječmen, pšenice, lisovaná vojtěška granule, kukuřičný šrot), ovšem pouze v omezené míře, protože obiloviny jsou vydatné a způsobují králíkům při nadměrné konzumaci zažívací potíže. Denně doplníme stravu našeho mazlíčka o čerstvou trávu, listy pampelišek, mrkev a kedluben. Vhodný je také čerstvý jitrocel, lebeda, merlík, podběl, divoké maliny, jahody, ostružiny. Při krmení bychom se měli vyhnout zelí a kapustě, ty totiž zakrslé králíčky silně nadýmají. Nesmíme zapomenout na 
pitný režim - misku s vodou musí mít neustále k dispozici. Vhodná je napáječka, které nehrozí znečištění a navíc ji králík nemůže převrhnout.

Péče o srst zakrslého králíčka

V období línání, které může trvat i několik měsíců, je vhodné srst zakrslých králíků kartáčovat měkkým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty. Dlouhosrstá plemena mají sklon k zacuchávání, je proto je vhodné použít kartáč se zahnutými kovovými zuby. Pravidelné kartáčování zlepšuje prokrvení a napomáhá růstu nové srsti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama